Będąc z rodziną na niedzielnym spacerku zauważyliśmy hasające po jeziorze bojery… no może niezbyt hasały bo wiatr był raczej znikomy. W każdym razie można było podejść i pooglądać. Były oczywiście najbardziej popularne wśród bojerów DN-y, ale dzieciaki ćwiczyły na malutkich bojerach z żaglami od Optymistków. To najlepszy dowód na to, że bojery są dla każdego i nawet dziecko potrafi sobie z tym poradzić. Zatem… mężczyźni, kobiety i dzieci na bojery!…
WięcejDla kogo są bojery?
Bojery to doskonała forma spędzania wolnego czasu… oczywiście dla tych, którzy lubią sporty zimowe. Przekrój wiekowy uprawiających ten sport jest ogromy, od młodzieńców z trudem niosących płozy, po dojrzałe osoby włącznie. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń. Liczą się przede wszystkim chęci. Aby nauczyć się żeglowania bojerem wystarczy kilkanaście godzin. Zasady są zbliżone do tych z pływania jachtem. Średnio doświadczony żeglarz potrzebuje zaledwie kilkunastu minut na opanowanie podstawowych manewrów. Dalej to…
WięcejBojery i bezpieczeństwo
Bojery to świetny sposób na rekreację i aktywny wypoczynek. Jednak należy pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa, które zapewnią nam niezapomniane wrażenia i satysfakcję z fajnie spędzonego czasu na zamarzniętej tafli jeziora. Bojery są bardzo uzależnione od aury i warunków atmosferycznych. Mianowicie słaby lód, zbyt duża ilość śniegu na tafli, przekraczająca 8 cm, zbyt silny lub zbyt słaby wiatr zmuszają do szukania innych zimowych atrakcji. Podstawą jest sprawdzenie grubości lodu na…
WięcejSkąd wzięły się bojery?
Historia bojerów miała swój początek w Ameryce, kiedy to w roku 1937 gazeta „Detroit News” ogłosiła konkurs stawiając za zadanie zaprojektowanie atrakcyjnego i niedrogiego pojazdu lodowego napędzanego siła wiatru, który można by popularyzować do zabaw na lodzie. W wyniku tego konkursu powstał mały ślizg z przednią płozą sterującą, a jego konstruktor William D. Sarns z Michigan zdobył pierwszą nagrodę. Od pierwszych liter tytułu gazety i powierzchni pomiarowej wyrażonej w stopach…
Więcej